Kompendium wiedzy o AQQ

Opis

Logo

Rozmowy tekstowe
AQQ to przede wszystkim rozmowy tekstowe. Aby rozpocząć rozmowę wystarczy kliknąć dwukrotnie na kontakt. Można też skorzystać z wyszukiwarki na liście kontaktów. Aby ją wywołać można skorzystać ze skrótu Ctrl+F lub po prostu zacząć pisać litery będąc w oknie listy kontaktów.

Możesz także wysłać tę samą wiadomość do kilku kontaktów jednocześnie. Aby to zrobić, zaznacz wybrane kontakty z wciśniętym klawiszem Ctrl lub Shift, a następnie kliknij PPM na dowolnym z zaznaczonych kontaktów i wybierz z menu kontekstowego opcję "Wyślij wiadomość".

Jeśli natomiast chcesz rozpocząć rozmowę z kontaktem spoza listy wybierz menu "Kontakty" >> "Wyślij wiadomość do...".

Teraz wystarczy wpisać JID lub numer GG oraz wybrać konto którego chcesz użyć i kliknąć "Otwórz okno rozmowy".
Skróty do kontaktów
Jeśli chcesz przypisać do konkretnych kontaktów skróty klawiszowe tak aby mieć do nich bardzo szybki dostęp to koniecznie zainstaluj wtyczkę HotKey autorstwa WiTuS'ia. Pozwala ona właśnie na przypisanie skrótów do kontaktów. Aby to zrobić musisz wejść w jej ustawienia i kliknąć przycisk "Powiąż klawisze skrótów z kontaktami, by otworzyć z nimi okno rozmowy".

Następnie zaznacz na liście kontakt, do którego chcesz przypisać skrót po czym wróć do okna wtyczki i w polu "Klawisz skrótu" wpisz swoją kombinacje klawiszy. Potem wystarczy kliknąć "Dodaj" aby kontakt wskoczył na listę. W razie potrzeby można usunąć wybrany kontakt z tej listy klikając na niego PPM i wybierając opcję "Usuń kontakt z listy" lub też możesz usunąć wszystkie kontakty klikając "Wyczyść listę (kompletnie)".

Od tego momentu po wciśnięciu wybranej kombinacji zostanie otworzone okno rozmowy z danym kontaktem.
Funkcje okna rozmowy
Okno rozmowy jest pełne różnych przydatnych funkcji. Większość z nich znajdziesz na toolbarze, który znajduje się na dole okna. Opcje udostępniania plików, wysyłania emotikon oraz funkcje związane z danym rozmówcą takie jak jego wizytówka, archiwum czy też opcja zablokowania go.
Wczytanie ostatniej rozmowy
Po otwarciu okna rozmowy, kiedy jest ono jeszcze puste, można wczytać ostatnio przeprowadzoną rozmowę. Aby to zrobić klikamy w pole wiadomości PPM i wybieramy opcję "Wczytaj ostatnią rozmowę".

W niektórych przypadkach, kiedy od ostatniego zamknięcia okna rozmowy z danym kontaktem minęło mniej niż 30 minut ostatnia rozmowa wczyta się automatycznie.
Auto-Enter
W AQQ na stałe jest włączona opcja Auto-Enter'a, której nie da się wyłączyć. Nie ma również przycisku do wysyłania wiadomości ręcznie. Oznacza to, że wiadomość zostanie wysłana bezpośrednio po wciśnięciu klawisza Enter. Jeśli chcesz przejść do nowej linii w polu edycji wiadomości użyj kombinacji Ctrl+Enter lub Shift+Enter.
Wyszukiwarka
Bezpośrednio z okna rozmowy mamy również dostęp do wyszukiwarki. Aby ją wywołać klikamy w pole wiadomości i naciskamy skrót Ctrl+F.
Wyczyszczenie okna rozmowy
Możesz także wyczyścić całkowicie okno rozmowy za pomocą ikony gumki na pasku narzędziowym. Po kliknięciu zostaniemy poproszeni o potwierdzenie wyczyszczenia, jednak można je wyłączyć na stałe zaznaczając odpowiedni checkbox.
Pasek statusu
Na pasku statusu wyświetlany jest aktualny stan naszego rozmówcy. Stan "Aktywny" oznacza, że rozmówca ma z nami otwarte okno, "Pisanie..." oznacza, że rozmówca właśnie pisze do nas wiadomość (powiadomienie o pisaniu dostępne jest również na pasku zadań), "Pauza" oznacza, że rozmówca przerwał pisanie wiadomości, natomiast "Odszedł" oznacza, że Twój rozmówca zamknął z Tobą okno rozmowy.

Na pasku tym znajdują się również ikony wciśniętych klawiszy Insert (nadpisywanie) oraz Caps Lock (wielkie litery). Jeśli są one widoczne, oznacza to, że dany klawisz jest wciśnięty.
Ukrycie paska statusu
Jeśli chcesz, to możesz ukryć pasek statusu przechodząc do menu "Program" >> "Ustawienia" >> "Wygląd" >> "Kompozycje wizualne" i kliknij w ikonę "Dostosuj..." (druga ikona od góry po prawej stronie okna). Pojawi się nowe okno dostosowywania wyglądu kompozycji, w którym będzie dostępna opcja "Wyświetlaj pasek statusu".

Najbardziej pożądana funkcja z tego paska czyli informacja o aktualnym stanie Twojego rozmówcy (w przypadku ukrycia paska) zostanie przeniesiona na ikonę służącą do przełączania zakładek. Wtyczka TabKit autorstwa Beherit'a (strona domowa) potrafi również przenieść tę funkcjonalność bezpośrednio na zakładkę. Kiedy rozmówca będzie pisał wiadomość, to ikona jego statusu zmieni się.

Dodatkowo do informowania o stanie "Odszedł", czyli takim, kiedy Twój rozmówca zamknął z Tobą okno rozmowy służy wtyczka CloseChatNotifier autorstwa WiTuS'ia, która informuje o tym wyświetlając chmurkę informacyjną.
Tryb incognito
Jest to specjalny tryb wymiany wiadomości, w którym wysłane oraz otrzymane wiadomości nie zapisują się w archiwum podobnie jak przesłane obrazki nie zapisują się na dysku. Po takiej rozmowie nie ma żadnych śladów.

Tryb ten można włączyć oraz wyłączyć klikając na ikonę maski na pasku statusu lub klikając PPM na zakładkę i wybierać opcję "Tryb incognito".
Artykuł dodał: Deadmaster, dnia: 15 wrzesień 2012. Ostatnia aktualizacja: 14 kwiecień 2014.