Kompendium wiedzy o AQQ

Opis

Logo

Status oraz opis
Twój status informuje innych o Twojej obecności lub chęci do rozmowy. Opisem natomiast może być cokolwiek - link do filmu z YouTube, cytat, itd. Pamiętaj jednak, że istnieją ograniczenia co do ilości znaków, różne dla różnych sieci. Przykładowo: dla sieci Jabber jest to 512 znaków ale już dla sieci GG tylko 255.

Sposobów na zmianę opisu jest kilka. Standardowy, wywołujący okienko zmiany opisu polega na kliknięciu PPM na ikonę AQQ w zasobniku systemowym (tray'u) i wybraniu opcji "Zmień opis...".

Po jej kliknięciu otworzy się okienko zmiany opisu, gdzie poza polem wpisania nowego opisu znajduje się też archiwum starych opisów. Archiwizacje opisów trzeba jednak włączyć, zaznaczając opcję "Automatycznie archiwizuj nowe opisy". Jeśli posiadasz dość spore archiwum opisów - AQQ pomoże Ci się w nim odnaleźć. Wystarczy że wpiszesz pierwszą literę opisu, a AQQ automatycznie wyszuka pasujące opisy znajdujące się w archiwum. Poza opisem można w tym okienku również wybrać nowy status z rozwijanej listy. Okno to można wywołać również z jumplisty w Windows7 oraz z funkcjonalnego dymka, który pokazuje się po najechaniu na ikonę AQQ w zasobniku systemowym. Z funkcjonalnego dymka można również ustawić nowy opis.

Jeśli jest zaznaczona opcja "Zastosuj do wszystkich kont" to dany opis i status znajdzie się na wszystkich Twoich kontach. Jeśli natomiast opcja ta jest odznaczona to zmiany zajdą tylko na koncie głównym.
Zmiana opisu z nagłówka konta
Niektóre kompozycje wizualne umożliwiają również zmianę opisu bezpośrednio z nagłówka konta. Jeśli Twoja kompozycja wspiera takie rozwiązanie to wystarczy, że najedziesz kursorem myszki na nagłówek i klikniesz w specjalny przycisk. Zmiana opisu odbędzie się bezpośrednio w nagłówku konta.

Niektóre sieci specjalne takie jak Facebook czy NK.pl posiadają pewne ograniczenia w kwestii statusów i opisów. Najbardziej ograniczony jest w tej kwestii Facebook, który nie obsługuje ani statusów (działa tylko status "Połączony") ani opisów. Sieć NK.pl nie obsługuje jedynie kilku statusów.
Automatyka
AQQ potrafi automatycznie zmienić status i opis przy włączaniu i wyłączaniu. W menu "Program" >> "Ustawienia" >> "Konfiguracja" >> "Zdarzenia automatyczne" możesz ustawić status oraz opis początkowy oraz opis, który ma się ustawiać w momencie zamknięcia komunikatora.
Zmiana stanu
Jeśli chcesz, to możesz zmusić AQQ do automatycznej zmiany statusu Twoich wszystkich kont (wszystkie będą miały ten sam status) po określonym przez Ciebie czasie nieobecności przy komputerze. AQQ wykrywa przez jaki czas nie było Cię przy komputerze i na tej podstawie może zmienić Twój status. Możesz określić, po ilu minutach bezczynności Twój status ma zostać zmieniony na "Oddalony" oraz po ilu ma zostać zmieniony na "Nieobecny".

Funkcja ta działa tylko wtedy, gdy status konta ustawiony jest na "Połączony" lub status odpowiadający mu w danej sieci (np. "Połączony" dla sieci GG). Zatem jeśli masz ustawiony status "Nie przeszkadzać", to autmatyczna zmiana statusu nie zadziała dla tego konta.
Jeśli AQQ po automatycznej zmianie statusu wykryje Twoją aktywność (ruszenie myszką czy napisanie czegoś na klawiaturze) to wtedy przywróci Twój poprzedni status.
Auto-Tune
Auto-Tune, czyli inaczej informowanie znajomych o aktualnie słuchanym utworze. Jeśli chcesz pokazać kontaktom ze swojej listy czego aktualnie słuchasz możesz użyć tej opcji, znajduje się ona w menu "Program" >> "Ustawienia" >> "Konfiguracja" >> "Zdarzenia automatyczne". Kiedy będziesz słuchał jakiejś piosenki Twoi znajomi zobaczą przy Twoim kontakcie na liście ikonę , a po najechaniu na nią dowiedzą się dokładnie czego słuchasz w danej chwili. Obsługiwane odtwarzacze to: Winamp, Foobar 2000 i AIMP.

Więcej obsługiwanych odtwarzaczy oraz opcję zmiany Twojego opisu na tytuł aktualnie słuchanego utworu możesz uzyskać instalując wtyczkę TuneStatus autorstwa Beherit'a (strona domowa). Jest ona rozszerzeniem i udoskonaleniem funkcjonalności oferowanej przez AQQ. Dokładniejsze informacje o konfiguracji wtyczki znajdziesz w jej temacie na forum AQQ, który dostępny jest tutaj.

Funkcja ta (z wyjątkiem zmiany opisu) działa jedyne w sieci Jabber.
Artykuł dodał: Deadmaster, dnia: 15 wrzesień 2012. Ostatnia aktualizacja: 12 maj 2013.