Kompendium wiedzy o AQQ

Opis

Logo

Przyspieszenie pracy AQQ
Z czasem, im dłużej używasz komunikatora coraz bardziej jest zauważalne spowolnienie pracy AQQ. Komunikator coraz dłużej się włącza, archiwum dłużej się wczytuje, przez co praca z AQQ jest mniej przyjemna. Aby temu zaradzić wykonaj poniższą instrukcję krok po kroku. Zapewni ona szybszą oraz stabilniejszą pracę AQQ.
Krok 1 - Wersja
Upewnij się, że posiadasz najnowszą, stabilną wersję AQQ. Aby ją pobrać możesz skorzystać z wbudowanego w AQQ aktualizatora - w tym celu przejdź do menu "Pomoc" >> "Sprawdź aktualizacje". Możesz także pobrać i zainstalować najnowszą wersję ręcznie.

Wykryliśmy, że posiadasz 32-bitowy system operacyjny, zatem zainstaluj 32-bitową wersję AQQ.
Zaleca się jednak skorzystanie z pierwszego rozwiązania jako prostszego i szybszego.
Krok 2 - Wtyczki
Usuń wtyczki z których nie korzystasz. Zwiększysz tym samym szybkość ładowania się komunikatora przy starcie oraz zmniejszysz użycie pamięci RAM.
Krok 3 - Niezgodne wtyczki
Sprawdź czy zainstalowane wtyczki są zgodne z najnowszym AQQ. Wiele problemów, również związanych z wydajnością jest powodowanych właśnie przez niekompatybilne wtyczki. Aby wstępnie zweryfikować wtyczkę należy upewnić się, czy posiadasz jej najnowszą wersję. Kolejnym etapem w przypadku widocznych problemów jest weryfikacja metodą prób i błędów (wyłączając i włączając wtyczkę). Jeśli podczas uruchamiania się AQQ wykryje, że jedna z wtyczek wstrzymała proces ładowania się komunikatora, to wyświetli komunikat z zapytaniem co chcesz zrobić dalej.

Kliknięcie "Nie" wydłuży czas przwidziany na załadowanie wtyczki (niektóre wtyczki mogą czasami ładować się nieco dłużej) notmiast kliknięcie "Tak" spowoduje zaprzestanie ładowania wtyczki oraz restart komunikatora. Po ponownym uruchomieniu AQQ zobaczysz komunikat, w którym musisz określić co chcesz zrobić z wadliwą wtyczką.

W oknie tym znajdziesz informację, która wtyczka zablokowała wczytanie Twojego profilu oraz listę możliwych kroków do podjęcia. Pierwsza opcja wyłącza wtyczke co jest równoznacznie z niewczytywaniem jej podczas ładowania profilu, jednak cały czas wtyczka będzie obecna. Druga opcja całkowicie usuwa wtyczkę z Twojego profilu. Opcja trzecia została dodane na wypadek sytuacji, gdy problem z wtyczką był jednorazowy. Jeśli uważasz, że tak jest, to zaznacz właśnie tę opcję. Po wybraniu odpowiedniej opcji naciśnij przycisk "Kontynuuj". Jeśli wczytywanie profilu dalej będzie blokowane przez tę wtyczkę to zaleca się jej usunięcie, a przynajmniej wyłączenie w tym oknie.
Krok 4 - Kompozycja
Jeżeli okna AQQ otwierają Ci się zbyt wolno, przestań korzystać z rozbudowanych kompozycji. Komunikator powinien działać dużo szybciej. Aby to zrobić należy wejść do ustawień AQQ i wybrać sekcję "Kompozycje wizualne". Następnie z listy dostępnych kompozycji wybieramy tę o nazwie "Standard".

W przypadku kiedy AQQ uruchamiamy na słabszym komputerze w sekcji "Kompozycje wizualne" warto odznaczyć opcję "Zaawansowana stylizacja okien". Ostatni zabieg powinien stanowczo przyspieszyć działanie komunikatora na komputerach z mniejszymi zasobami pamięci RAM oraz wolniejszymi procesorami.
Krok 5 - Kontakty
Staraj się usuwać kontakty z którymi nie rozmawiasz. Dzięki temu zwiększy się szybkość łączenia z serwerami.
Krok 6 - Internet Explorer
AQQ w celu wyświetlania listy kontaktów, wiadomości tekstowych w oknie rozmowy oraz archiwum wykorzystuje silnik przeglądarki Internet Explorer. Warto zaopatrzyć się w możliwie najnowszą, stabilną wersję tejże przeglądarki. Nie jesteśmy w stanie wykryć Twojej wersji systemu Windows. Dowiedz się jaki posiadasz system a następnie skorzystaj z tabeli dostępnej po kliknięciu w link, który znajduje się poniżej.

Pamiętaj, że wykrywanie systemu odnosi się jedynie do systemu Windows i może okazać się czasami błędne. Jeśli uważasz, że posiadasz inny system operacyjny niż ten, który został przez nas wykryty kliknij tutaj w celu uzyskania dostępu do pełnej listy systemów wraz z odpowiadającymi im wersjami Internet Explorer'a.
AQQ będzie działać poprawnie na przeglądarce Internet Explorer 8 jednak instalacja jej nowszych odsłon może przyśpieszyć działanie AQQ. Przed instalacją zaleca się wyłączenie wszystkich działających programów, w tym AQQ. Instalacja Internet Explorer'a nie sprawdza legalności systemu.

Komunikator AQQ opiera się na komponentach systemowych i korzysta z silnika przeglądarki Internet Explorer, stąd niezbędne jest posiadanie co najmniej wersji 8 tej przeglądarki. Wystarczy sama jej obecność w systemie, nie musi być ona ustawiona jako przeglądarka domyślna - oznacza to, że możesz korzystać z jakiejkolwiek innej aplikacji do przeglądania Internetu. Zalecane jest również instalowanie wszelkich dostępnych aktualizacji systemu Windows, zwłaszcza Service Pack'ów i najnowszych aktualizacji z Windows Update.
Krok 7 - Kompaktowanie Archiwum
W celu skonsolidowania wszystkich naszych wiadomości w "Archiwum", warto co pewien okres czasu dokonać kompaktowania historii wiadomości. Aby tego dokonać wchodzimy do "Archiwum" i z menu "Plik" wybieramy pozycję "Kompaktuj", po czym potwierdzamy naszą decyzję. W przypadku dużych archiwów rozmów proces kompaktowania możne potrwać dłuższą chwilę.
Krok 8 - Wyłączenie optymalizacji zużycia RAM
Optymalizacja zużycia RAM przemieszcza część pamięci programu do pliku wymiany. Zmniejsza to zużycie RAM, lecz powoduje obciążenie dysku twardego, oraz spadek wydajności programu. Na większości obecnych komputerów ta funkcja jest całkowicie zbędna i zaleca się jej wyłączenie jeśli posiadasz więcej niż 1GB pamięci RAM. Aby ją wyłączyć wybierz z menu "Program" >> "Ustawienia" >> "Konfiguracja" >> "Tylko dla zaawansowanych użytkowników" i odznacz opcję "Korzystaj z funkcji oszczędzania pamięci RAM".

W przypadku zauważenia spadku wydajności pracy AQQ zaleca się ponowne włączenie tej opcji.
Krok 9 - Włączenie renderowania okien przy pomocy GPU
Renderowanie okien przy pomocy GPU pozwala znacznie przyśpieszyć wyświetlanie zawartości okien, które zawierają kontrolki IE, jednak funkcja ta może stwarzać problemy, dlatego jest domyślnie wyłączona. Znajdziesz ją w menu "Program" >> "Ustawienia" >> "Konfiguracja" >> "Tylko dla zaawansowanych użytkowników" pod nazwą "Renderowanie grafiki przy pomocy procesora GPU".

W przypadku posiadania duetu kart graficznych, w szczególności karty zintegrowanej (np. Intel HD Graphics) oraz dedykowanej, w ustawieniach sterowników pamiętaj o ustawieniu dla AQQ.exe tej słabszej karty, ponieważ mocniejsza będzie pobierała więcej zasobów, przy czym niekoniecznie będzie szybciej renderowała obraz.

Jeśli Twój producent karty graficznej nie przystosował odpowiednio swoich sterowników do optymalizacji graficznej stron internetowych, aktywacja tej funkcji może spowodować występowanie artefaktów. Wtedy konieczne będzie wyłączenie tej opcji.
Artykuł dodał: Deadmaster, dnia: 15 wrzesień 2012. Ostatnia aktualizacja: 15 kwiecień 2014.