Kompendium wiedzy o AQQ

Opis

Logo

Źródła powiadomień
To Ty decydujesz jakie powiadomienia chcesz otrzymywać. W oknie głównym programu przejdź do zakładki "Centrum Powiadomień". Jeśli odwiedzasz je po raz pierwszy - od razu zostanie wyświetlone okienko, w którym będzie można skonfigurować wybrane źródła. Możesz także je zamknąć i dodać je następnym razem za pomocą przycisku z ikoną .
Kanał RSS lub Atom
Wiele stron, jak i również nasza strona domowa AQQ.eu, informuje o nowościach poprzez kanały RSS lub Atom. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia z wybranego przez Ciebie kanału, jedyne czego potrzebujesz, to jego adres najczęściej skopiowany z przeglądarki internetowej. Kiedy masz już link do kanału - wystarczy, że otworzysz okienko dodawania źródeł powiadomień i klikniesz w "RSS lub Atom".

Teraz wystarczy wkleić adres kanału w pole "Adres URL kanału" - "Nazwa kanału RSS/Atom" zostanie uzupełniona automatycznie. Jednak możesz ją zmienić wedle własnych upodobań. Od teraz dostaniesz powiadomienia z tego kanału bezpośrednio w AQQ. Nie ma limitu na ilość kanałów RSS, więc możesz ich dodać znacznie więcej, jeśli chcesz.
Poczta elektroniczna (e-mail)
AQQ umożliwia również sprawdzanie poczty e-mail. Jeśli Twoja skrzynka pocztowa wspiera nowoczesny protokół IMAP (informacje o tym uzyskasz u dostawcy Twojej skrzynki pocztowej) komunikator będzie sprawdzał tę skrzynkę. Aby rozpocząć konfigurację poczty kliknij w oknie dodawania źródeł powiadomień w "Poczta".

Wpisz teraz dane swojej skrzynki oraz jej nazwę według własnego uznania i kliknij "Dalej".

W przypadku korzystania z weryfikacji dwuetapowej dla kont Gmail konieczne jest wygenerowanie specjalnego hasła aplikacji, którego należy użyć zamiast zwykłego hasła. Aby to zrobić, przejdź tutaj (może być wymagane zalogowanie), a następnie wejdź w ustawienia weryfikacji dwuetapowej i kliknij zakładkę "Hasła aplikacji". Następnie kliknij na dole przycisk "Zarządzaj hasłami aplikacji.", wpisz nazwę, jaką chcesz nadać AQQ po czym naciśnij przycisk "Generuj hasło". Otrzymane hasło wpisz w kreatorze dodawania konta pocztowego.
Jeśli AQQ automatycznie wykryje ustawienia dla Twojego serwera pocztowego zobaczysz informujący o tym komunikat.

Naciskając "Dalej" przejdziesz do kolejnego kroku, w którym musisz manualnie wprowadzić wymagane informacje. Twój dostawca pocztowy zapewne udostępnia takie informacje na swojej stronie. Pamiętaj o tym, że AQQ obsługuje tylko nowy protokół pocztowy IMAP.

Po ich wpisaniu naciśnij "OK". Konfiguracja Twojej skrzynki pocztowej zakończyła się, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać kolejną.

AQQ domyślnie sprawdza tylko folder "INBOX" (czyli główny folder poczty) nie uwzględniając utworzonych przez użytkownika podfolderów. Aby jednak zmusić AQQ do ich sprawdzania należy w katalogu profilowym w podkatalogu \Data\Archive\News\ umieścić plik tekstowy o nazwie: username.mailcheck, przykładowo dla skrzynki z poprzedniego srceena będzie to wyglądało tak: deadmasterek@gmail.com.mailcheck. W pliku tym należy umieścić nazwy sprawdzanych folderów, każdą od nowego wiersza. Nie umieszczając tam nic, zostanie sprawdzony tylko folder główny ("INBOX"). Umieszczając tam tylko etykietę, np. "Ulubione", zostanie sprawdzona jedynie ta etykieta (bez "INBOX"). Aby sprawdzić zarówno etykietkę "Ulubione", jak i "INBOX", należy umieścić obie te etykiety w pliku. Wielkość liter nie ma znaczenia. Kliknij tutaj (w przeglądarce Internet Explorer wymagane jest kliknięcie PPM na link i wybranie opcji "Zapisz element dolecowy jako...") aby pobrać przykładowy plik, w którym sprawdzany jest folder główny oraz folder "Ulubione".
Wiadomości na serwerze
Możesz w łatwy sposób zarządzać wiadomościami znajdującymi się na Twojej skrzynce pocztowej bezpośrednio z Centrum powiadomień. Konkretne wiadomości mogą być oznaczane jako przeczytane lub od razu usuwane z serwera. Opcje te są dostępne w menu dostępnym pod PPM na powiadomienie i wybraniu kategorii "Serwer pocztowy". AQQ dokona synchronizacji z Twoją skrzynką pocztową podczas najbliższego pobierania powiadomień.

Możesz szybko oznaczać wiadomości jako przeczytane lub skasować je ze swojej skrzynki. Jeśli podczas kasowania powiadomienia o wiadomości naciskając 2xLPM na nie wciśniesz dodatkowo przycisk Ctrl, to powiadomienie zostanie usunięte a wiadomość zostanie oznaczona jako przeczytana. Jeśli natomiast podczas kasowania powiadomienia o wiadomości naciskając 2xLPM na nie wciśniesz dodatkowo przyciski Ctrl i Alt, to powiadomienie jak i wiadomość na serwerze zostaną usunięte.
Facebook i Twitter
AQQ może wyświetlać aktywności naszych znajomych z tych trzech portali. Jeśli Twój znajomy z Facebook'a lub Twitter'a doda nowe zdjęcie lub udostępni status - dostaniesz o tym powiadomienie. Aby skonfigurować dany portal wybierz odpowiednią opcję w oknie dodawania źródeł powiadomień. Do Centrum Powiadomień można dodać jedynie jedno konto z danego portalu.

Facebook i Twitter wymagają autoryzacji do tego, aby AQQ mogło mieć dostęp do Twojego konta.
YouTube
Jeśli subskrybujesz kanały na YouTube i chcesz oglądać udostępniane nowości zanim inni je zobaczą - koniecznie dodaj do Centrum Powiadomień to źródło. Dzięki temu wszelkie nowości z subskrybowanych kanałów trafią bezpośrednio do Twojej listy powiadomień. Aby to zrobić przejdź do okna dodawania źródeł powiadomień i wybierz "YouTube".

W oknie autoryzacji podaj swoje dane i kliknij "Zaloguj się". Dopilnuj, żeby opcja "Zapamiętaj mnie" była zaznaczona. Następnie trzeba udzielić aplikacji AQQ zgodę na dostęp do Twojego konta - robimy to klikając "Zezwól na dostęp". Konfiguracja konta została zakończona. Podobnie jak w przypadku portali społecznościowych Centrum Powiadomień obsługuje jedynie jedno konto YouTube.
Inne źródła
Ta kategoria jest przeznaczona dla źródeł powiadomień pochodzacych z wtyczek. Jeśli posiadasz zainstalowaną wtyczkę obsługującą Centrum Powiadomień, to właśnie w tym miejscu będzie można ją skonfigurować. Przykładem takiej wtyczki może być Birthday Reminder Birthday Reminder autorstwa Beherit'a (strona domowa), którego zadaniem jest przypominanie o urodzinach naszych znajomych z listy kontaktów (o ile data urodzin została wpisana w ich wizytówki).

Po skonfigurowaniu wtyczki dostaniesz komunikat, gdy jakaś osoba z Twojej listy kontaktów będzie obchodzić urodziny.
Artykuł dodał: Deadmaster, dnia: 15 wrzesień 2012. Ostatnia aktualizacja: 29 styczeń 2014.